top of page

Реформа профільної середньої освіти: громадське обговорення відбулося у Чернігові

Міністерство освіти і науки України, Чернігівська ОВА спільно з Швейцарсько-українським проєктом DECIDE провели у Чернігові захід, на якому обговорювалися цілі реформи профільної середньої освіти та першочергові кроки її впровадження.


Участь в обговоренні взяли голови територіальних громад та керівники органів управління освітою. Очільники МОН, Чернігівської ОВА та експерти проєкту відповіли на найактуальніші питання щодо впровадження реформи.


Дмитро Завгородній, заступник міністра освіти і науки України, розповів про основні етапи та особливості впровадження реформи.


«Разом з областями та громадами розробляємо проєкт мережі закладів, що надаватимуть профільну середню освіту. Ми аналізуємо кожну громаду: кількість учнів, які підуть в академічні ліцеї та професійні коледжі у 2027 році та будуть там навчатися надалі; відстань між закладами освіти; географічні особливості та наявну інфраструктуру. Завдяки цьому плануванню нам стає зрозумілим, яким має бути законодавство та які винятки потрібно передбачити. Така послідовність етапів розроблення реформи вкрай важлива для ухвалення законів і нормативних актів, які будуть відповідати реаліям на місцях», — зазначив Дмитро Завгородній.


«Профільна школа потребує великих капіталовкладень. Це матеріально-технічна база для освітніх потреб, це й гуртожитки. Але ці інвестиції швидко виправдають себе якістю освіти, що тепер перейде на новий рівень. Будьмо відвертими: пандемія, війна, блекаути дуже підкосили якісний показник освіти. На жаль, ці втрати незворотні. Треба мінімізувати їх в майбутньому. Тож працювати над впровадженням реформи маємо разом: місцевий, обласний, державний рівень. І я щиро вдячний, що на цьому шляху з нами є міжнародні партнери», — наголосив В’ячеслав Чаус, начальник Чернігівської ОВА.


Результати міжнародного дослідження якості освіти PISA-2022 показали: дистанційне навчання під час війни та карантинів призвело до серйозних освітніх втрат. Нерівність між сільськими та міськими школами вражає — практично 5 років в читанні, понад 4,5 року в математиці та майже 4 роки в природничо-наукових дисциплінах.


Щоб подолати цю кризу, потрібно забезпечити якісне навчання для всіх дітей та дати їм можливість обирати свої профілі згідно з інтересами та амбіціями. Учням потрібно забезпечити можливість доїжджати до великих багатопрофільних ліцеїв або мешкати поруч з монопрофільними закладами.


Валентина Полторак, менеджерка Проєкту DECIDE, зазначила, що громадські обговорення — це можливість почути «голос громад», щоб врахувати їхню позицію при розробці Стратегії та дорожньої карти реформи.


«Чернігівська область — партнерська для нашого проєкту. Уже протягом кількох років поспіль ми тісно співпрацюємо з громадами регіону. Сьогодні планується мережа закладів Чернігівської області, які будуть забезпечувати здобуття профільної середньої освіти. Громади як засновники, часто будуть ухвалювати непрості рішення, але безперечно вони мають бути на користь якісної освіти, щоб надати можливість для дітей втілити свої мрії в життя та реалізувати себе в нашій країні. Тому, окрім аналітичного забезпечення реформи, наше завдання як Проєкту забезпечити громадам ширші можливості для діалогу з урядом та законодавцями», — зазначила Валентина Полторак.


Юрій Музика, начальник Управління освіти і науки Чернігівської облдержадміністрації, розповів про мережу шкіл та ліцеїв області. Так, станом на 2023 рік у регіоні є 393 школи, з них 36% — малокомплектні. Зокрема, у 63 закладах менш як 45 учнів. Крім того, в області є 33 академічні ліцеї.


«Для того, щоб забезпечити в області ефективне впровадження реформи старшої профільної школи, необхідно в час, що залишився, спільно з органами місцевого самоврядування ще раз повернутись до наданих пропозицій, зважити всі складові: контингент, матеріально-технічну базу, можливості логістики, кадрові й фінансові можливості», — зазначив Юрій Музика.


Опитування, проведене на початку і наприкінці заходу показало, що більшість громад зрозуміли виклики, повʼязані зі створенням академічного ліцею на своїй території, а отже, висловили більшу готовність організовувати ліцеї спільно з іншими громадами.


Це вже третє обговорення профільної середньої  освіти. Наступний захід відбудеться 7 червня в Івано-Франківську. ***

Проєкт DECIDE впроваджується ГО DOCCU та PHZH International Projects in Education за підтримки Посольства Швейцарії в Україні.Commentaires


Останні публікації

bottom of page