top of page

Реформа шкільного харчування як частина відновлення України – відбулася презентація Стратегії на 2023-2027 роки

13 листопада за участі Першої леді Олени Зеленської та Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля відбулася міжвідомча нарада, на якій презентували Стратегію реформування системи шкільного харчування на 2023-207 роки. Експертним супроводом розроблення цього документа, нагадаємо, займалася команда Швейцарсько-українського проєкту DECIDE. Тож спільно з ключовими міністерствами, зокрема Міністерством освіти і науки України та Міністерством охорони здоров’я України, обласними військовими адміністраціями, донорами та партнерами реформи обговорили шляхи реалізації документа за його 4 стратегічними цілями. До презентації долучився заступник Посла Швейцарії в Україні пан Пітер Хафнер, з боку DECIDE – менеджерка проєкту Валентина Полторак та експертка Марія Дробот.


«Ми починали реформу шкільного харчування, як то кажуть, в іншому житті – у 2020 році. Вже тоді постало багато викликів. Виявилося, що доведеться змінювати санітарний регламент для закладів освіти, постанову уряду щодо нутриціології та порядку організації харчування у школі. Не лише змінювати та оновлювати меню, переучувати кухарів, оновлювати обладнання, а й, головне, змінювати психологію. Переконання вчителів, батьків, родин, усього суспільства, – сказала Олена Зеленська. – Я вдячна всім учасникам реформи за те, що ми спільними зусиллями таки продовжили її в час повномасштабного вторгнення. Не відступилися. Відчули, що школі саме зараз украй потрібен розвиток».

Під час презентації Міністр освіти і науки України Оксен Лісовий озвучив амбітну мету – забезпечити безоплатним харчуванням як дітей пільгових категорій, так і дітей початкової школи. Для цього держава вже шукає інструменти посилення фінансової спроможності територіальних громад, адже це потребуватиме суттєвих фінансових ресурсів.


«Діти мають отримувати в закладах освіти поживний здоровий обід “тут і зараз”. Це питання, яке не можна відкласти до завершення війни. Ми повинні зробити все можливе, щоби підсилити громади і забезпечити безоплатним харчуванням кожну дитину 1–4 класів і кожну дитину пільгових категорій. Водночас загальна потреба на гаряче харчування для них становить 13,87 млрд грн. У цій ситуації допомога партнерів критично важлива», – зазначив Оксен Лісовий.


І це лише одна задача в межах першої стратегічної цілі. Не забули обговорити й інші цілі, а саме:

– відбудову закладів освіти та модернізацію харчоблоків, на що у держбюджеті на 2024 рік закладено 1,5 млрд гривень субвенції;

– посилення кадрового потенціалу, зокрема із розбудовою кулінарних хабів;

– формування навичок здорового харчування у суспільстві, зокрема як важливого чинника запобігання неінфекційних захворювань.

Команда Проєкту DECIDE та Посольство Швейцарії в Україні підтримують реформу шкільного харчування як на етапі стратегічного планування, так і на етапі її реалізації. Адже з початком повномасштабного російського вторгнення така реформа набуває насамперед гуманітарного значення.


Вже у грудні презентуємо вам нову ініціативу проєкту, одним з фокусів якої і буде допомога регіонам у забезпеченні повноцінного шкільного харчування! Водночас продовжуємо працювати над інструментами для управлінців освітою і створюємо інтерактивну карту потреб закладів освіти.


Крім того, разом із ДП Prozorro вже запланували серію вебінарів про закупівлі продуктів/послуг харчування для закладів освіти відповідно до останніх законодавчих новел. І вже зовсім скоро перший анонс.


Comments


Останні публікації

bottom of page