top of page

«Розвиток громадянських компетентностей» в Одеському регіоні: результати та перспективи впровадження

16 червня в Одеському обласному інституті удосконалення вчителів відбулася зустріч учасників проекту DOCCU «Розвиток громадянських компетентностей» з представницею Швейцарського бюро співробітництва в Україні Ілоною Постемською. На зустрічі були присутні регіональні координатори, експерти, тренери та учасники проекту.


Проект DOCCU «Розвиток громадянських компетентностей» є першим освітнім проектом, який координує Швейцарське бюро співробітництва. Проект спрямований на підтримку сталого розвитку громадянського суспільства за допомогою поширення знань про освіту для демократичного громадянства та освіту з прав людини.


В ході зустрічі були обговорені результати впровадження проекту в навчальних закладах області в напрямку оновлення підходів до громадянської освіти та розвитку демократичного врядування в школах, роль інституту удосконалення вчителів у формуванні нової моделі професійної діяльності вчителів у сфері громадянської освіти.


Ганєва Алла Іванівна, заступник директора Нерубайського НВК Біляївського району акцентувала увагу на роль участі у проекті DOCCU в оновленні підходів щодо виховання поваги до різноманітності, адже з огляду на те, що в школі навчаються представники ромської національності, школа робить значні зусилля для формування уміння жити в умовах різноманітності. Коваленко Аліна, учениця 11 класу школи із захопленням розповіла про тренінги з правової тематики, які проводилися вчителями з використанням посібників з ОДГ/ОПЛ, та як вони впливають на взаємодію учнів один з одним.


Сазанська Валентина Федорівна, заступник директора Новокальчевської ЗОШ Новокальчевської ОТГ Березівського району презентувала присутнім досвід реалізації соціальних учнівських проектів, які сприяють формуванню в учнів активної громадянської позиції.


Лєкар Анатолій Михайлович, викладач суспільних дисциплін Балтського педагогічного училища ознайомив з досвідом використання майбутніми вчителями тренінгових технологій, представлених в посібниках з ОДГ/ОПЛ, на уроках під час проведення педагогічної практики.

Калафицька Ірина Володимирівна, заступник директора Новоселівського НВК  розповіла про актуальність реалізації проекту DOCCU для педагогів Великомихайлівської об’єднаної територіальної громади, адже це дало можливість  відкрити нові можливості для створення партнерських стосунків у взаємодії школи, сім’ї та громади. Зокрема під час семінару для керівників шкіл «Демократизація управління навчальним закладом» за участі представників влади територіальної громади були окреслені напрямки співпраці школи та громади.


Адаменко Людмила Геннадіївна, завідувачка ММК відділу освіти м.Чорноморськ ознайомила з роботою методичного кабінету, яка полягає у супроводі шкіл міста щодо реалізації проекту. Члени творчої групи організували проведення практичних семінарів, майстер-класів у школах міста та  розробили методичні рекомендації «Демократія: від теорії до практики», в яких розкриті можливості використання посібників з ОДГ/ОПЛ в шкільній практиці.


Івасюк Алла Василівна, методист з виховної роботи Біляївського РМК презентувала досвід поширення проекту DOCCU у всіх закладах району на основі реалізації загальношкільного підходу ОДГ/ОПЛ шляхом проведення серії семінарів-тренінгів для заступників директорів з навчально-виховної роботи, заступників директорів з виховної роботи, педагогів-організаторів та  вчителів.

Регіональний майстер-тренер проекту Гриньова Марія Василівна ознайомила із реалізацією проекту у двох вимірах: як управлінець та тренер. Основними напрямками розвитку демократичного врядування в школі, над якими працює команда однодумців, є розвиток у вчителів демократичного стилю керування навчальним процесом, активізація учнівського самоврядування, громадянська партиципація молоді, налагодження партнерських стосунків з батьками та громадськістю. В школі проводяться майстер-класи для вчителів щодо використання посібників з ОДГ/ОПЛ у виховній роботі.


Експерт проекту Левчишена Оксана Михайлівна ознайомила із напрямками діяльності ООІУВ щодо професійної перепідготовки вчителів з ОДГ/ОПЛ. Так нині в інституті діють проблемні курси для вчителів історії та вчителів початкових класів, окремі модулі, спецкурси для керівників шкіл та вчителів  різного фаху.  Співробітники інституту працюють у напрямку інтеграції громадянської освіти в різні навчальні дисципліни.  Холостенко Лариса Василівна, методист науково-методичної лабораторії географії та економіки ООІУВ розповіла про можливості реалізації ОДГ/ОПЛ у вивченні географії та економіки. Досвідом реалізації ОДГ/ОПЛ з вчителями історії та правознавства поділилась регіональний майстер-тренер Котенко Олена Миколаївна, завідувач НМЛ історичної, правової та громадянської освіти.  Чабан Олена Володимирівна, експерт проекту, розповіла про використання проектної технології для визначення можливостей уроків літератури у формуванні в учнів ключових демократичних цінностей під час підвищення курсів кваліфікації вчителів української мови та літератури.


Любов Задорожна, головний регіональний експерт проекту, зазначила що реалізація проекту DOCCU є актуальною в контексті оновлення української школи, адже відкриває нові можливості для підвищення професійної кваліфікації вчителів та керівників шкіл, які вже зараз розпочинають втілювати в реальність формулу Нової української школи.Comments


Останні публікації

bottom of page