top of page

Форум «Відновлення та розвиток людського капіталу Одеської області: освіта»

8 листопада 2023 року в Одесі відбувся форум «Відновлення та розвиток людського капіталу Одеської області: освіта», який організували швейцарсько-український проєкт DECIDE та Одеська обласна державна адміністрація. З фокусом на освіту в його межах обговорили відновлення та розвиток регіону, а також презентували освітню стратегію.


Як розвивати Одеську область в умовах повномасштабної війни, яким зараз є стан освіти регіону та які виклики насамперед потрібно долати в цій сфері – серед основних тем форуму. Він пройшов у змішаному форматі та зібрав управлінців, зокрема в сфері освіти, усіх територіальних громад Одеської області, яких у регіоні налічується 91.

Особливу увагу на форумі звернули на Стратегію розвитку освіти Одеської області, яка розрахована на 2023-2027 роки. Такий документ розробив Департамент освіти і науки Одеської ОВА за підтримки експертів швейцарсько-українського проєкту DECIDE.


Із вітальним словом до учасників звернулися онлайн Оксен Лісовий, Міністр освіти та науки України, його заступник Дмитро Завгородній, та Сергій Колебошин, заступник Голови комітету ВРУ з питань освіти, науки та інновацій, а також Андреас Хубер, керівник програми співробітництва Посольства Швейцарії в Україні. Всі вони наголосили на тому, наскільки важливо продовжувати реформи в освіті, навіть в умовах повномасштабної війни, адже йдеться про майбутнє України.

«Стратегія розвитку освіти Одеської області – це важливий документ. Він враховує усі нові тенденції та вимоги, які диктує сьогодні війна. Ми переналаштовуємося і дякуємо за підтримку проєкту DECIDE, який підказує, направляє і допомагає нам у цьому, – заявив Дмитро Радулов, заступник голови Одеської обласної державної адміністрації. – Нехай ця Стратегія стане настільною книгою для кожного управлінця. Найголовніше – за 5, 10 та 15 років маємо отримати покоління, яке продовжить справу відбудови та розвитку незалежної демократичної України».


Одеська область – регіон-партнер Швейцарсько-українського проєкту DECIDE. Співпраця триває вже понад три роки – за цей час разом із Одеською ОВА та територіальними громадами проєкту вдалося реалізувати різні ініціативи.


Наприклад, у серпні цього року стартувала ініціатива «DECIDE: ВІДБУДОВА». Вона передбачає підтримку п’яти територіальним громадам Одеської області на облаштування шкільних укриттів. Йдеться про Авангардівську, Білгород-Дністровську, Подільську, Визирську та Красносільську територіальні громади.

«Сьогодні, в умовах повномасштабної війни, ми не лише “гасимо пожежі” та долаємо різні виклики. Ми також думаємо про те, як будемо рухатися у своєму розвитку, і, головне, про відновлення основного ресурсу – людського капіталу. Адже це про відновлення України, про її подальші перспективи, зокрема вступ до ЄС. Ми говоримо про розвиток освіти та людського капіталу із перспективою на 5 років і плануємо реформи. Вірю, що це дасть можливість крок за кроком відновити економіку Одеської області», – наголосила Валентина Полторак, менеджерка проєкту DECIDE та заступниця голови ГО DOCCU.


За її словами, проєкт DECIDE й надалі підтримуватиме територіальні громади Одещини. Наприклад, ініціатива «DECIDE: ВІДБУДОВА» передбачає освітню програму – команди громад навчатимуть проєктному менеджменту та розвитку активного громадянства у дітей та молоді.


«Руйнування та збитки для економіки нашої країни внаслідок війни настільки масштабні, що інвестиції у відновлення потрібно буде залучати з різних джерел. Уже сьогодні зрозуміло, що відновлення країни насамперед ляже саме на плечі громад, тож управлінці на місцях уже мають вчитися залучати допомогу та інвестиції, управляти проєктами, співпрацювати з міжнародними організаціями та бізнесом», – додала Валентина Полторак.

Щодо майбутнього людського капіталу в Україні та Одеської області зокрема, на форумі поділилися такими даними:– поточна чисельність населення України може складати майже 32 мільйони;– внаслідок повномасштабного російського вторгнення ВВП України показало 29% падіння – основне падіння відбулося за рахунок вимушеної міграції та зниження споживання;– Одеська область посідає 5 місце за кількістю ВПО – це 240 тисяч людей, що становить 7%;– на Одещині ринок праці характеризується невідповідністю попиту та пропозиції робочої сили. Водночас ринок праці в Одеській області є більш стабільним за всеукраїнський рівень.


Розроблення стратегій на рівні регіону, громад і закладів освіти – ще один масштабний напрям, який спільно реалізують в Одеській області. Так, під час форуму обговорили два стратегічні документи, які розробляє Одеська ОВА у співпраці із проєктом DECIDE.


Наприклад, Стратегію відновлення та розвитку Одеської області з фокусом на людський капітал сьогодні перебуває на етапі розробки і стане одним з перших стратегічних документів щодо відновлення та розвитку регіону в Україні, а Стратегія розвитку освіти Одеської області 2023-2027 роки вже затверджена. Про роботу над останньою розповіли на форумі.

«Ми не лише працюємо в умовах війни, а й будуємо плани. Дякуємо нашим міжнародним партнерам – проєкту DECIDE – за практичну допомогу, яку відчуваємо на всіх рівнях. Кожен пункт Стратегії, яку ми спільно розробили, маємо виконати. Тим паче, що це не просто ціла книжка, а конкретний план дій для нас, управлінців», – поділився Олександр Лончак, директор Департаменту освіти і науки Одеської обласної державної адміністрації.


Стратегія ґрунтується на аналітичному звіті щодо стану освіти в Одеській області до повномасштабного російського вторгнення, SWOT-аналізі та аналізі впливу війни на сферу освіти в регіоні тощо. Документ визначає бачення, стратегічні та операційні цілі розвитку освіти на період 2023-2027 років.

Документ визначає такі ключові напрями:

– доступність освіти;

– кадровий потенціал;

– якість освіти;

– фінансування;

– сформованість системи управління освітою;

– комфорт і безпека;

– матеріально-технічне забезпечення.

Саму ж Стратегію розвитку освіти Одеської області на 2023-2027 року можна завантажити за посиланням.


Відомо, що станом на сьогодні кадрове забезпечення Одеської області становить 97% у закладах загальної середньої освіти (ЗЗСО), та 93% – закладах дошкільної освіти (ЗДО). Внаслідок російської агресії у регіоні частково пошкоджено 34 ЗЗСО, ще 22 уже відновлені. Щодо закладів дошкілля, то в умовах війни частково зруйновано 13, а 6 – уже відновлено.


Загалом у межах форуму пройшли три дискусійні панелі. Так, учасники обговорили такі теми:– розвиток людського капіталу Одеської області;– відновлення та розвиток освіти регіону;– ресурсне забезпечення розвитку освіти в громадах.


Comments


Останні публікації

bottom of page