Місце та роль ЗФПО у реформі середньої профільної освіти
7 грудня відбулися експертні обговорення впровадження профільної середньої освіти в закладах фахової передвищої освіти.
Захід став продовженням серії стратегічних сесій, які організовує Міністерство освіти і науки України за підтримки Швейцарсько-українського проєкту DECIDE у межах розроблення Стратегії реформи старшої профільної освіти та «дорожньої карти» її впровадження.
До експертної сесії долучилися представники Міністерства освіти і науки України, Міністерства культури та інформаційної політики, державної установи «Центр розвитку медсестринства Міністерства охорони здоров’я України», представники закладів фахової передвищої освіти та навчально-методичних центрів професійної освіти, розробники проєкту Державного стандарту середньої профільної освіти та експерти Проєкту DECIDE.
«Продовжується робота над стратегуванням реформи середньої профільної освіти, яка запрацює через декілька років, – повідомив Дмитро Завгородній, заступник Міністра освіти і науки України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації під час вступного слова на відкритті заходу. – У рамках цих обговорень лунало багато питань з фахової передвищої освіти: які заклади з академічних ліцеїв можуть мати імплементацію у фахових коледжах, які мають залишитися виключно шкільними, де знайти цей перетин. Я сподіваюся, що подібні зустрічі наблизять нас до певного консенсусу, до нашої спільної мети – цікавого та якісного навчання для наших учнів та студентів, адже низку рішень необхідно буде ухвалювати уже протягом 2024 року».
Олег Шаров, генеральний директор директорату фахової передвищої, вищої освіти, зазначив: «Оскільки побудова мережі старшої профільної школи – це фактично одна зі складових децентралізації в Україні, ми всі спільно з вами повинні взяти участь і зробити абсолютно ефективною та прийнятною для нас нову систему, – звернувся він до присутніх. – Це саме той випадок, коли неможливо середню профільну освіту впровадити в одному сегменті, не впровадивши за зрозумілими та узгодженими правилами у двох інших. Тому це наша спільна робота, і ми маємо досягнути консенсусу з усіх дискусійних питань».
Під час стратегічної сесії учасники обговорили особливості впровадження проєкту Державного стандарту профільної середньої освіти в закладах фахової передвищої освіти та можливостей закладів фахової передвищої освіти ЗПФО у забезпеченні потреб громад в отримання якісної профільної середньої освіти як професійного, так і академічного спрямування.
Зокрема, експерти та представники закладів ФПО зосередилися у своїй роботі на таких питаннях:
– спряження стандартів ФПО та проєкту Державного стандарту профільної середньої освіти;
– організаційні аспекти можливостей реалізації Державного стандарту профільної середньої освіти в ЗФПО;
– особливості впровадження профільної середньої освіти професійного спрямування в ЗФПО;
– досвід співпраці ЗФПО з місцевими громадами;
– створення класів академічного спрямування у ЗФПО: можливості та переваги для громад.
За результатами обговорень напрацьовані рішення та відповідні рекомендації будуть передані для подальшого розгляду у Міністерство освіти і науки України.