top of page

Проєкт DECIDE оголосив про старт ініціативи з відновлення шкіл і облаштування в них коворкінгів-укриттів

Стартувала «DECIDE: ВІДБУДОВА. Ініціатива з відновлення шкіл» – ініціатива, що передбачає підтримку територіальним громадам Чернігівської, Одеської та Полтавської областей в облаштуванні шкільних укриттів. Для цього Швейцарія надає допомогу Україні у розмірі 4,3 мільйона франків – це приблизно 172 мільйонів гривень.


25 липня команда Швейцарсько-українського проєкту DECIDE разом із національними партнерами – Міністерством освіти і науки України та Міністерством розвитку громад, територій та інфраструктури України – провела презентацію ініціативи та оголосила відбір громад. Подати свої заявки до участі в програмі вони можуть до 2 серпня включно.


У вітальному слові Оксен Лісовий, міністр освіти і науки України, подякував уряду Швейцарії та зокрема Посольству Швейцарії в Україні за підтримку України, а також закликав громади подаватися до ініціативи.


«Її цінність не лише в тому, що відремонтують укриття в закладах освіти, а отже вдасться розширити фонд захисних споруд, а також у навчанні, – сказав Оксен Лісовий. – В межах ініціативи навчатимуться проєктному менеджменту та фандрайзингу. Все це надасть імпульс до розвитку української освіти. Переконаний, що громади, які долучаться до ініціативи, оцінять це та будуть задоволені результатом».


Міністр також додав, що сьогодні 75% українських шкіл мають укриття різного рівня і якості. Це означає, що очне навчання, повернення до якого є пріоритетним, можна організувати для 65% учнів та учениць. Найважливіше – діти мають навчатися у безпеці!

Тож ініціатива «DECIDE: ВІДБУДОВА. Ініціатива з відновлення шкіл» дозволить організувати безперервне навчання для ще 15 тисяч школярів в укриттях під час повітряної тривоги у трьох регіонах, а саме на Чернігівщині, Одещині та Полтавщині.


«Це надважлива ініціатива, особливо напередодні початку навчального року. Адже відновлена школа чи дитячий садок — це одна з ключових умов відновлення життя в постраждалих громадах, повернення українців додому» – прокоментувала Олександра Азархіна, заступниця міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України.


За її словами, відбудова шкіл триває. Попереду ще багато робити, однак на сьогодні вже вдалося відновити 404 школи – на це виділили кошти з Фонду ліквідації наслідків збройної агресії, використали кредитні кошти ЄІБ, а також грантові кошти. Щодо подальших планів, то зараз до державної е-системи DREAM внесли 213 проєктів відбудови шкіл вартістю у 7,6 мільярда гривень.

«Для нас є не пустими словами, що відбудова України повинна починатися з громад, і саме громади мають бути лідерами відбудови», – додала Олександра Азархіна.


У відкритті ініціативи також взяв участь Андреас Хубер, директор програми співробітництва Посольства Швейцарії в Україні. Він наголосив, що руйнування шкіл продовжується, а це так само руйнування майбутнього.


«Ми намагаємося зробити все, що є в наших силах, аби подолати це. Ми маємо залучати бізнес та інших донорів – усіх, хто може допомогти. Швейцарія вже давно є надійним партнером у підтримці розвитку місцевого самоврядування в Україні. І в цей важкий час ми хочемо допомогти забезпечити дітям якісну та безпечну освіту. Ми хочемо, щоб громади зміцніли, щоб у них був ресурс для відновлення і щоб українські діти мали краще майбутнє», – сказав пан Андреас Хубер.


У межах «DECIDE: ВІДБУДОВА. Ініціатива з відновлення шкіл» не лише відремонтують укриття ЗЗСО, а й реалізують 2 пілотні спецпроєкти. Перший передбачає відновлення школи №13 у Чернігові, в якій навчається понад тисяча дітей, зокрема діти із двох зруйнованих місцевих шкіл.

Другий спецпроєкт – це реконструкція Бородянського інклюзивно-ресурсного центру, що на Київщині. Його фахівці якого працюють із дітьми з особливими освітніми потребами, які постраждали від окупації. Їхня кількість постійно збільшується на деокупованих територіях, тому ІРЦ особливо важливі.


«Уже четвертий рік проєкт DECIDE працює із територіальними громадами задля розвитку освіти. Найближчим часом ми відберемо 25 громад-партнерів, у яких відремонтуємо укриття в школах та створимо там освітні хаби», – розповіла Валентина Полторак, менеджерка Проєкту DECIDE.


Вона також повідомила, що кожна громада, яка стане партнером ініціативи, навчиться писати та впроваджувати проєкти з відбудови, організовувати процес залучення коштів від міжнародних донорів, а також долучати до цього молодь.


«Ми в DECIDE віримо, що молодь ще зі шкільної парти обов’язково має долучатися до процесу ухвалення рішень у територіальних громадах і відчувати себе громадянами своєї країни, від яких залежить її доля», – підкреслила Валентина Полторак.


Під час заходу також провели панельні дискусії про:

– відновлення доступу до освіти в умовах війни за участі народних депутатів Наталії Піпи та Романа Грищука із Комітету Верховної Ради з питань освіти, науки та інновацій;

– безпечну освіту в громадах та регіонів, до дискусії онлайн долучилися голова Чернігівської ОДА Вячеслав Чаус, голова Полтавської обласної державної адміністрації Дмитро Лунін та заступник голови Одеської обласної державної адміністрації Роман Григоришин.

Щоб обговорити тему відбудови освітньої інфраструктури, ми запросили Жанну Осипенко, заступницю голови Київської обласної державної адміністрації, Юрія Музику, начальника Управління освіти і науки Чернігівської ОДА, Василя Білогуру, начальника Управління освіти Чернігівської міської ради та Олександра Сахарука, голову Бородянської територіальної громади.

Більше про ініціативу та сам відбір територіальних громад дізнавайтеся тут: bit.ly/decide-vidbudova


コメント


Останні публікації

bottom of page