top of page

Роль територіальних громад у відбудові України має бути значно посилена!

Роль територіальних громад у відбудові України має бути значно посилена!

На цьому не один раз наголосили учасники та учасниці Бучанського Форуму «Реформи. Децентралізація. Євроінтеграція», який організував Комітет держвлади, місцсамоврядування, регрозвитку та містобудування, зокрема за підтримки Швейцарсько-українського проєкту DECIDE.

Форум об’єднав народних депутатів, представників органів державної влади та місцевого самоврядування, їхніх провідних асоціацій, міжнародних організацій та експертну спільноту. У межах 5 панельних дискусій вони обговорили пріоритети реформи децентралізації на 2024 рік, зокрема бачення самого місцевого самоврядування, а також його роль у процесі євроінтеграції.«Громади мають багато “домашньої роботи”, – сказав Олександр Корнієнко, перший заступник Голови Верховної Ради України, відкриваючи захід. – Їм треба навчитися працювати з Єврокомісією, із Комітетом регіонів ЄС та їхніми підрозділами. Для цього треба володіти англійською мовою і вміти готувати проєкти на високому рівні для європейських партнерів. Для якихось громад це не проблема, а для більш віддалених – звичайно, це будуть виклики, які треба долати. Тож місцеве самоврядування має бути готовим навчитись долати ризики».

Серед основних тем обговорення форуму також:– шлях до відбудови сильних територіальних громад;– місцеве самоврядування у повоєнний період.– відновлення місцевого самоврядування на деокупованих територіях.


Обмінюючись думками щодо першої, Олександра Азархіна, заступниця Міністра Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України, заявила, що громади мають не лише надавати базовий доступ до різних послуг, а й займатися розвитковими проєктами.

«Зараз працюємо з усіма партнерами над тим, щоб дати якнайбільше можливостей для громад заробляти гроші, краще адмініструвати власні податки та працювати над проєктами розвитку. Бо кожна громада має конкурувати за людей, за ту робочу силу, за тих платників податків, які будуть обирати, де їм жити. Звісно, це непросте завдання, але водночас розуміємо, що зараз є також шанс посилити громади завдяки рішенням, пов’язаним не тільки з податками або із зовнішньою допомогою, але й активізацією власних ресурсів», – додала Олександра Азархіна.


Які кейси роботи над розвитком громад і територій має саме проєкт DECIDE? Досвідом з учасниками та учасницями форуму поділилася Валентина Полторак, менеджерка проєкту.

По-перше, DECIDE розробляє стратегії розвитку на різних рівнях. Зокрема, на сьогодні вже майже готова Стратегія відновлення та розвитку Одеської області, яку розробляють разом з іншими партнерами. Надалі проєкт документа синхронізують із Державною стратегією регіонального розвитку.«Якщо ми говоримо про відновлення – нам треба залучати не лише МДА та ОМС, а всіх міжнародних партнерів, громадські організації, і, головне, всіх громадян, які на території області працюють і живуть. Безперечно, усі вони мають розуміти, у який спосіб регіон буде відновлюватися, розвиватися, розуміти його цілі, стратегічні завдання і взагалі ті зміни, які реалізують в межах Стратегії», – поділилася Валентина Полторак.


По-друге, це ініціатива «DECIDE: ВІДБУДОВА», в межах якої за підтримки Посольства Швейцарії в Україні у 23 громадах Чернігівщини, Одещини та Полтавщини облаштовують шкільні укриття. Показово, що на відбір подалося понад 50% громад цих регіонів. А це означає, що потреба значно масштабніша.


Чому саме заклади освіти? Тому що освіта – це те, що дозволяє нам відновлювати насамперед людський капітал.


«За різними оцінками, за межі України виїхало до 7 мільйонів людей. Результати опитувань, які проводять міжнародні організації, свідчать, що освіта – це базова послуга, яка дозволяє нам говорити про повернення наших громадян до України. Відновлення і відбудова неможливі без людського капіталу», – наголосила Валентина Полторак.


Тож освіта в пріоритеті, як і спроможність громад загалом. Зокрема, в ініціативі «DECIDE: ВІДБУДОВА» є освітній компонент – громади навчають, як розробляти документи у сфері відбудови та відновлення та залучати інвесторів з-за кордону.


«Для всіх 34 громад-партнерок у 2024 році розпочнеться тренінговий компонент з питань відновлення та відбудови в сфері освітньої інфраструктури. Учасниками стануть голови громад та інші посадові особи органів місцевого самоврядування, які безперечно треба посилювати. Щоб зберігати досягнення реформи децентралізації сьогодні необхідно зміцнити спроможність ОМС здійснювати свої безпосередні функції, а не створювати дублюючі органи. Тому нам треба підсилювати структуру, яка була створена внаслідок реформи, і розвивати насамперед саме її», – підсумувала Валентина Полторак.


Форум «Реформи. Децентралізація. Євроінтеграція» став можливим і за сприяння HOVERLA (проєкт USAID в Україні), ULEAD з Європою та Ради Європи: децентралізація і місцеве самоврядування.


Kommentarer


Останні публікації

bottom of page