top of page

Cтартує Ініціатива Швейцарсько-українського проєкту DECIDE з відбудови шкіл в Україні, зруйнованих під час війни

25 липня о 16.00  відбудеться онлайн презентація Ініціативи Проєкту DECIDЕ з відбудови шкіл, які постраждали від руйнувань під час бойових дій. DECIDE: ВІДБУДОВА. Ініціатива з відновлення шкіл – ініціатива, в межах якої у 25 українських школах за підтримки Швейцарії облаштують укриття та обладнають їх як освітні коворкінги!


Серед спікерів події:

– Міністр освіти і науки України Оксен Лісовий,

– Міністр розвитку громад, територій та інфраструктури Олександр Кубраков,

– Директор програми розвитку Посольства Швейцарії в Україні пан Андреас Хубер,

– Валентина Полторак, менеджерка Швейцарсько-українського проєкту DECIDE,

– голова Чернігівської обласної військової адміністрації В’ячеслав Чаус,

– голова Одеської обласної військової адміністрації Олег Кіпер,

– голова Полтавської обласної військової адміністрації Дмитро Лунін,

– начальник управління освіти Чернігівської області Василь Білогура,

– Секретар Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій Наталія Піпа,

– Секретар Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Лариса Білозір,

– Член Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій Роман Грищук.


Швейцарія продовжує реалізовувати програму з підтримки України. На Ініціативу Проєкту DECIDE з ремонту шкіл та облаштування укриттів у закладах освіти як коворкінгів для навчання під час повітряної тривоги, додатково виділено 4,3 млн швейцарських франків (це приблизно 170 млн грн). Бюджет буде спрямовано на облаштування укриттів у 25 школах у найбільш постраждалих від бойових дій областях: Чернігівській, Одеській і Полтавській. Також в межах Ініціативи відремонтують одну з чернігівських шкіл і місцевий ІРЦ (інклюзивно-ресурсний центр) в Бородянці, що на Київщині.


За даними Міністерства освіти і науки України, з початку повномасштабного російського вторгнення в Україні пошкоджено більш як 3,5 тисячі закладів освіти, ще 335 – зовсім зруйновані. Їхня кількість щоразу збільшується, адже війна триває. Водночас повітряні тривоги зазвичай лунають вдень – діти у багатьох регіонах перебувають в укриттях по 3-4 години на день. Наприклад, з 24 лютого 2022 року до 16 липня 2023 року у Полтавській області повітряна тривога була оголошена 1 442 рази, у Чернігівській – 877 разів, а в Одеській – 831. За інформацією МОН, станом на середину червня 2023 року наявні укриття можуть охопити лише майже 56% учасників освітнього процесу. Це ускладнює або робить неможливим доступ українських дітей до освіти. Діти змушені переривати своє навчання через повітряні тривоги, або й взагалі навчатись лише дистанційно через відсутність облаштованих укриттів.


Оксен Лісовий, Міністр освіти і науки України, прокоментував ініціативу DECIDE: “Усі українські діти повинні вчитися. Тому сьогодні МОН консолідує зусилля міжнародних партнерів, всіх тих, хто готовий долучатися до цієї нелегкої, але вдячної роботи – відновлення пошкоджених та зруйнованих закладів освіти, побудови та оснащення безпечних укриттів в школах, щоб кожна дитина отримала доступ до якісної і безпечної освіти. Ми вдячні Швейцарії та всім іншим партнерам, які готові доєднатися до того, аби повернути українських дітей до школи”.


Міністр розвитку громад, територій та інфраструктури Олександр Кубраков відмітив: “Ініціатива Швейцарсько-українського проєкту DECIDE із відновлення шкіл у громадах – це підтримка не лише системи освіти. Це допомога всьому українському суспільству, українській державі. Діти мають повернутися до школи, а громади мають забезпечити їм цю можливість! Мінвідновлення разом з партнерами підтримує громади у їх відбудувати школи”.


Андреас Хубер, Директор програми розвитку Посольства Швейцарії в Україні, розповів, що допомога українським школам є частиною загального плану допомоги, бюджет якого становить понад 143 млн євро. «Мета проєкту – забезпечити приблизно 15 тисяч школярів доступом до якісної освіти в безпечних умовах. Через російські атаки тисячі українських шкіл зазнали пошкоджень, руйнувань або нестачі вчителів, що перешкоджає навчанню мільйонів школярів”, – зазначив пан директор.


Валентина Полторак, менеджерка проєкту DECIDE, наголосила: “Особливістю ініціативи проєкту DECIDE з відбудови шкіл у територіальних громадах є те, що ми навчаємо місцеву владу та освітян як разом писати й впроваджувати проєкти з відбудови, як працювати з міжнародними донорами та організаціями. Звичайно кожен відновлений заклад освіти – це доступ для сотень українських дітей до якісної та безпечної освіти, але вміння залучати кошти, формувати свої ідеї в проєктні пропозиції, а потім впроваджувати їх у партнерстві знадобиться громадам для того, щоб відновити інфраструктуру, покращити послуги та повернути українців назад додому. Другим важливим аспектом нашої ініціативи є залучення молоді до відбудови, адже їхня думка та участь у прийнятті рішень на рівні громади забезпечить можливість спільно з місцевою владою будувати своє майбутнє вдома – в Україні”.


За підсумками конкурсного відбору DECIDE обере до 25 територіальних громад, у закладах освіти яких облаштують до 15 укриттів загальною площею до 100 м2 та до 9 укриттів площею до 500 м2.


Зокрема, укриття на базі закладів освіти відремонтують:

– до 15 ТГ у Чернігівській області.

– до 5 ТГ в Одеській області;

– до 5 ТГ у Полтавській області.

Comments


Останні публікації

bottom of page