top of page

Форум «Освіта Луганської області: відновлення та реінтеграція»

8 червня у Києві майданчиком для обговорення першочергових кроків для відновлення та реінтеграції деокупованих територій став Форум «Освіта Луганської області: відновлення та реінтеграція», який організували Швейцарсько-український проєкт DECIDE та Луганська обласна державна адміністрація. Його учасники, серед яких урядовці, народні депутати, управлінці з громад та освітяни, обмінялися баченням повоєнного майбутнього Луганщини.


Думки і погляди в чомусь різняться, однак всі одностайно переконані, що Україна переможе! І освіта Луганщини області має стати взірцем європейської, демократичної освіти.


У своєму вітальному слові Артем Лисогор, голова Луганської ОВА – начальник обласної військової адміністрації, зазначив, що регіон є одним із найбільш постраждалих від російської збройної агресії. Та навіть попри такі обставини, навчання тут не зупинилося, а люди вже готуються до повернення додому.


«Ми всі, зокрема освітяни, готові до повернення і відновлення. Але нам потрібна підтримка як з боку держави, так і з боку партнерів, щоб ми могли якнайшвидше цим займатися, – сказав Артем Лисогор. – Завдяки форуму ми можемо озвучити проблеми і потреби, а також представити візію відновлення Луганщини».


Швейцарська підтримка залишається незмінною для Луганської області. На цьому наголосила Айлін Хофштеттер, заступниця директора програми розвитку Посольства Швейцарії в Україні: «Луганщина – важливий і близький нашому серцю регіон. Із 2014-го ми там працювали з гуманітарною місією і програмою розвитку, а з 2020-го із регіоном працює проєкт DECIDE. З початку повномасштабної війни проєкт надає максимальну підтримку у сфері освіти. Те, що в ній відбувається, шокує. Ми й надалі підтримуватимемо Луганщину, зокрема у відновленні освіти в усіх 26 громадах».

Щоб розпочати цей процес, DECIDE та Луганська ОВА залучили до обговорення широке коло фахівців. «Не говорити про луганчан без луганчан – це й мала на меті наша команда. Саме тому, аби обговорити відновлення освіти, ми зібрали тих, хто й надалі буде відновлювати цю сферу. А ми зі свого боку будемо підтримувати й надалі», – поділилася Валентина Полторак, менеджерка Проєкту DECIDE.


На темі заходу увагу закцентував Сергій Бабак (Serhii Babak), голова Комітет Верховної Ради з питань освіти, науки та інновацій: «На початку повномасштабної війни нашим пріоритетом було збереження системи. Тоді ми рятували, а зараз нам доведеться її відновлювати. Але це не так наш обов’язок, як найбільше бажання. Тема форуму – відновлення і реінтеграція. Дякую, що порушуєте такі важливі теми. Важливо почути вашу думку і гадаю, деякі речі вдасться спільно уточнити».


Планами Міністерство освіти і науки України поділився Андрій Сташків, заступник міністра. За його словами, МОН вже працює над формуванням кадрового резерву – педагогів, які працюватимуть на деокупованій території. «До цього потрібно готуватися, тож запрошуємо долучатися до процесу. Водночас ми висловлюємо вдячність усім освітянам Луганщини, які продовжили працювати і навчати дітей».


Про формування кадрового резерву, зокрема держслужбовців, деокупованих територій говорила на форумі і Наталія Алюшина, голова НАДС: «Кількість державних службовців Луганщини фактично вдвічі зменшилася. Ми маємо зберегти людей у державному секторі, які повернуться і зможуть вирішувати нагальні потреби. Дискусія вже стартувала, як і робота над цим».


У відкритті форуму взяла участь також Яна Любимова, заступниця керівника Секретаріату Офісу Омбудсмана України, яка, до речі, сама родом з Луганщини. «Під час війни порушуються усі базові права, зокрема право дитини на освіту. В нашій країні сьогодні три мільйони дітей навчаються дистанційно, тож уже треба говорити про гнучкі підходи до процесу навчання. Відновлення українськості розпочинається із формування переконань у дитячому садочку та школі», – додала Яна Любимова.


У межах форуму Марія Дробот, експертка Проєкту DECIDE, презентувала Стратегію відновлення та розвитку освіти Луганської області, а від Юрія Стецюка, директора Департаменту освіти і науки Луганської обласної державної адміністрації дізнавалися про освіту Луганщини у період повномасштабної війни.


Діалог заклав початок процесу відновлення і реінтеграції, яка є найважливішим викликом. Адже є території, які перебували в окупації понад 9 років, а є ті, які були окуповані на початку 2022 року.


Ми вдячні усім, хто долучився до нашого форуму.


Повну версію трансляції форуму можна переглянути за посиланням: bit.ly/42CaBo5


Comments


Останні публікації

bottom of page