top of page

Полтавська область долучилась до реалізації проєкту DECIDE

24 червня 2020 року відбувся брифінг «Нові можливості для освіти в громадах», присвячений старту Швейцарсько-українського проєкту DECIDE – «Децентралізація для розвитку демократичної освіти» у Полтавській області.


Проєкт DECIDE покликаний сприяти стратегічному розвитку освіти Полтавщини. Він націлений на створення нових можливостей для ефективного управління освітою регіону за участі громади. Мета проєкту DECIDE полягає у підтримці реформ в освіті та процесів децентралізації для розвитку в Україні ефективної системи управління освітою в громадах.


Проєкт стартує за підтримки Міністерства освіти і науки України, Міністерства розвитку громад та територій України, Полтавської обласної державної адміністрації, Державної служби якості освіти України, Всеукраїнської Асоціації ОТГ.


DECIDE реалізується заради того, щоб:

✔ учні та учениці в Україні отримали рівний доступ до якісної освіти як в містах, так і в селах;

✔ громади навчилися управляти освітою ефективно та долучати громадян до прийняття рішень;

✔ школа стала освітнім центром громади – осередком демократії та прав людини.


DECIDE покликаний:

✔ підтримати регіони та громади у створенні нових демократичних моделей управління освітою;

✔ сприяти навчанню управлінців в регіонах і громадах розвивати систему освіти по-новому, керівників шкіл – управляти прозоро та демократично, а учителів виховувати активних й відповідальних громадян;

✔ сприяти розвитку міжмуніципальної співпрацю громад в сфері освіти;

✔ залучити кращих українських та швейцарських експертів для розвитку системи якості освіти в Україні;

✔ сприяти розвитку механізмів національного діалогу щодо реформування освіти.Дмитро Лунін, перший заступник голови Полтавської обласної державної адміністрації, підкреслив готовність до співпраці з реалізації проєкту в області: «Ми щиро раді вітати проєкт DECIDE у Полтавській області. Зараз ми знаходимось в активній фазі реформи освіти, процесів децентралізації. Тож співпраця з проєктами, які надають підтримку у розробці стратегій розвитку освіти регіону для нас є значущою. Адже це сприятиме соціально-економічному розвитку регіону, більш ефективному використанню ресурсів області, підвищенню якості освіти на рівні об’єднаних територіальних громад. Готові всіляко сприяти реалізації проєкту в області, долучатися як організаційно, так і експертно до реалізації завдань проєкту та поширювати досвід громад-партнерів проєкту DECIDE на громади регіону».


Наталія Протасова, директорка Проєкту DECIDE, голова ГО DOCCU, наголосила: «Полтавська область для проєкту DECIDE є важливим партнером. Ми вдячні колегам, які з готовністю зустріли проєкт у Полтавській області. Це і Полтавська обласна державна адміністрація, і Управління Державної служби якості освіти у Полтавській області, наші партнери з Всеукраїнської Асоціації об’єднаних територіальних громад, представники органів управління освітою регіону, керівники закладів освіти та ін.


Наша спільна мета створити на рівні регіону можливості для демократичного розвитку освіти, сприяти рівному доступу до якісної освіти усіх учасників освітнього процесу. Ми прагнемо перетворити школи на повноцінні, реальні центри громад.


Упевнена, що наша спільна робота буде корисна як для Полтавської області, так і для країни в цілому. Адже досвід, який ми набудемо в ході впровадження проєкту DECIDE у регіоні, буде поширений на країну в цілому».
Іріс Хенселер-Штірлін, лідерка команди стратегічних експертів Проєкту DECIDE, Цюріхський педагогічний університет (Швейцарія), зазначила: «Швейцарія – це країна з неймовірною децентралізацією. Це важливо та складно одночасно. Адже децентралізація означає, що нам, громадянам, доводиться вирішувати більшість проблем самостійно. І нести за це відповідальність. Але децентралізація і є справжньою демократією! Кожен із нас відповідальний за своє життя, за життя своєї громади, своєї країни. Ми усі разом творимо державу! Саме на усвідомлення відповідальності і спрямований проєкт DECIDE. Швейцарія готова підтримувати України на шляху до запровадження децентралізації. Ми готові підтримувати запровадження цінностей демократії та прав людини.


Я вітаю усіх, хто долучається до проєкту DECIDE. Це не просто нові можливості для освіти, це нові можливості для демократії, для розвитку держави. Бажаю усім плідної роботи!»


Валентина Полторак, менеджерка Проєкту DECIDE, заступниця голови ГО DOCCU, у своєму виступі зазначила: «Проєкт буде безпосередньо спрямований на 16 громад у 4 регіонах (загальна чисельність охоплення населення складе приблизно 220 000 осіб, зокрема 46% чоловіків та 54% жінок). Практичний досвід, набутий у регіонах та громадах-партнерах, буде поширено в Україні. Перша фаза Проєкту запланована на лютий 2020 року – січень 2025 року із загальним бюджетом у розмірі 4,4 млн. швейцарських франків (CHF).


Проєкт буде реалізовано Консорціумом у складі ГО «ДОККУ» та Цюріхського педагогічного університету (ЦПУ), де ГО «ДОККУ» – візьме на себе провідну роль. ЦПУ забезпечить міжнародну та швейцарську експертизи при розробці ефективних моделей управління освітою та буде стратегічним консультативним партнером з демократизації систем освіти. Асоціація ОТГ та інші провідні організації громадянського суспільства (ОГС), що працюють у сфері децентралізації та залучені до впровадження реформ освіти, виступатимуть в ролі стратегічних національних партнерів впровадження DECIDE».
Віталій Зелюк, регіональний координатор Проєкту DECIDE у Полтавській області, підкреслив: «У Полтавській області проєкт працюватиме над розвитком ефективного управління в регіоні в цілому та у громадах-партнерах. Проєкт безпосередньо буде реалізовуватись у 4 об’єднаних територіальних громадах Полтавської області. Планується залучити сільські/селищні та міську громади. Головним критерієм відбору громад буде їх бажання та готовність докорінно змінити освіту громади, залучати громадян до активної участі у її розвитку».


DECIDE у Полтавській області це:

✔ нові можливості для розвитку фахової спільноти керівників і працівників органів управління освітою в громадах;

✔ інноваційні навчальні курси, програми, освітні онлайн інструменти з розвитку місцевого самоврядування та демократії;

✔ нові практичні інструменти залучення громадян до управління освітою;

✔ гранти для громад на реалізацію соціальних проектів, ініційованих учнями;

✔ підтримка реформи НУШ;

✔ через впровадження нових тренінгових програм з демократії та прав людини для майбутніх учителів;

✔ через підтримку системи підвищення кваліфікації вчителів та керівників шкіл в усіх регіонах України.


Під час заходу також виступили: Юрій Кращенко, начальник управління Державної служби якості освіти у Полтавській області, Валентина Полтавець, виконавча директорка Асоціації ОТГ. На заході були присутні представники об’єднаних територіальних громад, освітяни, представники Полтавської обласної державної адміністрації та представники ЗМІ.


Comments


Останні публікації

bottom of page