top of page

Українська делегація у складі народних депутатів побувала у Швейцарській Конфедерації

Швейцарія славиться своєю шкільною освітою, що входить у п’ятірку світових лідерів. Нещодавно українська делегація у складі народних депутатів, зокрема з Комітету Верховної Ради з питань освіти, науки та інновацій, представників Міністерства освіти і науки України та команди Швейцарсько-українського проєкту DECIDE побувала у Швейцарській Конфедерації. Так, серед парламентарів – Наталія Піпа, Лариса Білозір, Роман Грищук, Ольга Коваль та Літвінов Олександр. Від МОН долучилися Дмитро Завгородній, заступник міністра освіти і науки, та Ірина Шумік, гендиректорка директорату професійної освіти. Парламентсько-урядову делегацію супроводжували Наталія Протасова, голова ГО DOCCU та директорка проєкту DECIDE, та Валентина Полторак, заступниця голови ГО DOCCU та менеджерка проєкту DECIDE.


Робочий візит розпочався із Цюрихського педагогічного університету – PHZH International Projects in Education – на базі якого переймали досвід швейцарських колег. Тут дізнавалися про особливості освітньої системи, яка є повністю децентралізованою, зокрема дуальну форму профосвіти.

«Історія успіху Швейцарії – це історія про освіту, – ділиться Наталія Піпа. – Основне завдання освіти – виховати відповідальність і самозарадність людини. Тут вище оцінюється командний результат, ніж особистий. Тобто твоя робота в команді є ціннішою, ніж твій результат, який можеш дати, працюючи самостійно».


У межах поїздки ознайомилися із системою профорієнтації в кантоні Цюрих, де працюють з дітьми щодо вибору професії ще з самої початкової школи. Встигли відвідати професійний ліцей TBZ Technische Berufsschule Zürich та підприємство, де учні з 10-го класу проходять стажування та отримують зарплати. За словами нардепки Лариси Білозір, справжнім відкриттям стало те, що 75% школярів після 9 класу йдуть навчатися у профтехи. Навчаючись у них, вже з перших днів стартує стажування у компаніях. Тобто у закладах профтехосвіти навчаються 1-2 дні, а решту днів проводять на практиці.


Крім того, нашій делегації вдалося зустрітися з українською молоддю. Цікавою видалася тема про те, за яких умов вона повернеться до України. «Я вірю, що за дуальною професійною освітою майбутнє. Не може бути профтех відірваним від практики і роботодавця. Я вірю в те, що м‘які навички (soft-skills) – це те, що ми маємо розвивати в наших школах. Все робитимемо для впровадження цієї системи у нас», – каже Роман Грищук. Він додав, що старша профільна школа, яка стартує вже з 2027 року, і до якої активно готується міністерство, освітній комітет, департаменти освіти, батьки і громадськість, це якраз про можливість професійного розвитку.


«Швейцарський підхід до дуальної освіти комусь може здатися складним, – підсумовує Ольга Коваль. – Але насправді, база такого підходу є простою і зрозумілою – виховати відповідальну особистість, яка самостійно і усвідомлено обирає собі професію». І в наступних публікаціях зосередимося на тому, як побудована старша профільна школа у Швейцарії.


Наприкінці делегація завітала до міста Берн, де зустрілася із депутатами Комітету з питань освіти, науки та культури Федерального парламенту, відвідала Конференцію кантональних міністерств освіти (EDK), а також Швейцарську агенцію з розвитку та співробітництва (SDC).


На цих зустрічах обговорили підтримку Швейцарії у таких напрямах як:

– впровадження реформи старшої профільної школи;

– розвиток публічно-приватного партнерства в системі освіти;

– відновлення доступу до освіти через ремонт шкільних укриттів та створення у них мультифункціональних освітніх просторів;

– посилення співпраці громад обох країн у забезпеченні шкільними автобусами та гаджетами;

– відбудові зруйнованої освітньої інфраструктури та всебічний розвиток педагогічних колективів та громад для підвищення доступу до якісної освіти.


Дмитро Завгородній, заступник міністра освіти і науки України, у своєму виступі подякував за підтримку з боку Швейцарії та розповів про заходи, що дають можливість українським дітям мати доступ до освіти під час війни: «Освіта відіграє ключову роль у відновленні країни. Тож сьогодні особливо важливо забезпечувати зв’язок освіти з ринком праці. Новий етап реформи НУШ – впровадження в Україні старшої профільної школи – дасть можливість посилити зв’язок освіти та ринку праці задля швидкого відновлення і відбудови країни. Щоб ця реформа стала реальністю, вже сьогодні потрібно забезпечити доступ до освіти, а отже створити необхідні для цього умови».

Директорка Швейцарської агенції з розвитку та співробітництва Патріція Данці підтвердила важливість впровадження реформ та свою незмінну підтримку народу України у прагненні до змін навіть у часи війни. Так, Швейцарське бюро співробітництва в Україні і надалі підтримуватиме громадян країни через забезпечення сталості системи освіти і підтримки спроможності громад.

Більше про освіту в Швейцарії, а також про домовленості, яких досягли під час візиту Швейцарської Конфедерації, згодом.

Comments


Останні публікації

bottom of page